UWAGA KOMUNIKAT KORONAWIRUS

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
19 maja 2020

Rząd do 14 czerwca przedłużył obowiązywanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego  w związku z epidemią. Rozporządzenie ukazało się w Dzienniku Ustaw.

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19.

Zgodnie z nim prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przysługującego z powodu osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, przedszkola czy szkoły, zostało wydłużone do 14 czerwca.
W związku z łagodzeniem obostrzeń, od 6 maja dopuszczona jest możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli, pod warunkiem spełnienia przeciwepidemicznych wytycznych,  a to oznacza, że mniej dzieci będzie mogło zostać przyjętych. M.in. dlatego dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwać będzie również w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów.

Na dodatkowy zasiłek opiekuńczy będą mogli liczyć również rodzice, którzy podejmą decyzję o osobistym sprawowaniu opieki.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonym, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki; wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Analogicznie w odrębnym rozporządzeniu przedłużony został zasiłek opiekuńczy, przysługujący rolnikom. W tym przypadku zasiłek finansowany jest za pośrednictwem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Stawka dzienna zasiłku wynosi 32,41 zł (1/30 kwoty emerytury podstawowej, która od 1 marca 2020 r. wynosi 972,40 zł).

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie