Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Gmina Radłów zimą

Kościeliska

Sternalice

Radłów

Ligota Oleska

Smaki Górnej Prosny

Zapraszamy do współudziału w kolejnym projekcie w ramach LGD "Górna Prosna". W ramach zadania zamierzamy wydać publikację zawierającą opis lokalnych produktów, które są cennym, często zanikającym w pamięci młodszych pokoleń, dziedzictwem kulturowym naszego zróżnicowanego kulturowo regionu.

„Zadanie pn. „Smaki Górnej Prosny” jest współfinansowane ze środków  Samorządu Województwa Opolskiego”.

Czytaj dalej...

Publikacja będzie zawierała nazwy potraw, zdjęcia, przepisy oraz informacje dot. lokalnego dziedzictwa kulinarnego. Docelowo w ramach projektu chcemy dotrzeć do osób, które posiadają wiedzę nt. produktów lokalnych naszego regionu. Często są to produkty nigdzie jeszcze nie opisane, nieskalsyfikowane, znane tylko starszym mieszkańcom naszego obszaru. Niematerialne dziedzictwo kulturowe często jest ze swojej natury zmienne i podlega naturalnemu cyklowi życia. Niektóre jego elementy mogą zanikać, dając początek nowym formom wyrazu. Uprzedzając ten fakt zależy nam na spisaniu tego co było kiedyś, żeby dać fundament młodemu pokoleniu, które coraz mniej utożsamia się regionem. Procesy zachodzące we współczesnym świecie powodują coraz szybszy zanik lokalnej kultury. Tempo tego zaniku uniemożliwia twórcze przekształcenie dziedzictwa niematerialnego i jego przetrwanie. Efektem jest zubożenie lokalnych tradycji oraz zanik ich treści, a właśnie to daje mieszkańcom oparcie w postaci jasno określonej tożsamości i wspólnych wartości. Zbieranie materiałów do publikacji, angażowanie społeczności lokalnej w wyszukiwanie lokalnych potraw, a czasem nawet ich przygotowanie w celu zrobienia zdjęcia do publikacji pomoże zachować tak cenną wiedzę utożsamiającą mieszkańców z miejscem, w którym mieszkają. Realizacja zadania wpłynie na szerszą i ściślejszą integrację społeczności lokalnej, która koncentrując się na wyszukiwaniu lokalnych potraw, a nawet czasem na ich przyrządzeniu zrobi coś wspólnie dla regionu i dla siebie. Dzięki powyższemu wzmocni się tożsamość lokalna, regionalna, tworząc element swoistej kultury miejsca. W przyszłości może to pobudzić chęć do podejmowania nowych inicjatyw. Bardzo ważną zmianą, jaką chcemy osiągnąć w ramach projektu jest integracja międzypokoleniowa. Zależy nam na tym, aby to właśnie młode pokolenie zaczerpnęło wiedzy od seniorów. Po zachłyśnięciu się nowoczesnością młodzi ludzie poprzez kontakty ze starszymi mają szansę na poznanie świata wartości, korzystania ze wzorów zachowań oraz odkrywania przeszłości. Mamy nadzieję, że publikacja pozwoli nam dotrzeć do wielu potraw, które wcześniej nie zostały nigdzie spisane.

Zapraszamy wszystkich do współpracy!

Stwórzmy razem nasz tradycyjny górnoprośniański stół!